Özer Kayalı'nın KAÇAK villasıyla ilgili YIKIM KARARI'nı 2008 yılında FUAT AKDOĞAN almış

Eski Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın lüks villasının bazı bölümlerinin kaçak çıkması ve yıkım kararı alınması Kuşadası gündemine bomba gibi düşerken, yankıları devam ediyor. Özer Kayalı’nın Eşi Nil Kayalı adına kayıtlı Türkmen Mahallesi’ndeki denize nazır milyon dolarlık villanın havuz dahil bazı bölümlerinin kaçak çıkması ve Kayalı ailesine imar cezası kesilmesinin ardından bu kez de aykırılıklar giderilmediği için lüks villa için yıkım kararı çıkmış ve yeni bir para cezası kesilmişti

Özer Kayalı'nın KAÇAK villasıyla ilgili YIKIM KARARI'nı 2008 yılında FUAT AKDOĞAN almış
19 Ağustos 2020 - 18:55 - Güncelleme: 19 Ağustos 2020 - 23:22
Görev yaptığı 5 yıl boyunca imarla ilgili işi olan her Kuşadalıya haklı haksız bir santim fazlalığı için bile kan kusturan Özer Kayalı villasının kaçak çıkmasıyla zor duruma düşerken, içinde bulunduğu hezeyanı sosyal medyadan yaptığı açıklamayla gidermeye çalıştı. Villasının bazı bölümlerinin kaçak olduğunu itiraf etmek zorunda kalan Özer Kayalı belediye başkanlığı yapmış birine yakışmayan bir üslupla, ağzından salyalar akan bir şekide hem bu haberlerin yazarı olarak bana hem de konuyla hiç alakası olmayan Belediye Başkanı Ömer Günel’e ağır hakaret ve iftiralar içeren açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamanın ve kullandığı çirkin üslubun karşılığını hem bu sayfalarda hem de hukuki yollardan kısa süre içerisinde mutlaka alacak.
 
-Yıkım kararını alan Ömer Günel değil, yıkım kararı Fuat Akdoğan döneminde 2008 yılında alınmış
 
Yazılı açıklamasında iftira ve küfürün dışında yalan ifadeler de kullanan Özer Kayalı en büyük skandalı da villasının kaçak olduğunun belgelendiği dönem oldu. Bu konuda Belediye Başkanı Ömer Günel’i suçlamaya çalışan ve iftira atan Özer Kayalı tam anlamıyla baltayı taşa vurdu. Çünkü Özer Kayalı’nın ailesiyle birlikte oturduğu ve eşi Nil Kayalı adına kayıtlı Türkmen Mahallesi’ndeki lüks villada ilk işlemin Fuat Akdoğan’ın belediye başkanı olduğu 2008 yılında yapıldığı ortaya çıktı. Özer Kayalı’nın lüks kaçak villası ile ilgili 2008 yılında verilen yıkım kararının ve ilgili evrakların 12 yıl boyunca kimse ulaşmasın diye büyük bir operasyonla sümen altı edildiği de belgelendi.
 
Edinilen bilgiye göre, Özer Kayalı’nın eşi adına kayıtlı lüks villasıyla ilgili ilk olarak Fuat Adoğan’ın belediye başkanı olduğu 4.01.2008 tarihinde yapılmış. Şikayet üzerine olay yerinde inceleme yapan Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, villanın kaçak olduğunu tespit ederek, tutanak tuttu. 10.01.2008 tarihinde ise Kuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili Müge Bayrak Belediye Başkanlığı’na Özer Kayalı’nın eşi adına kayıtlı lüks villası ile ilgili imar cezası ve yıkım içeren bir yazı yazdı.  Başkan Vekili Abdullah Sarı’nın aynı tarihte onaylayarak belediye encümenine havale ettiği yazıda, “ İlçemiz Türkmen Mahallesi’nde tapunun 1784 ada 87 parselinde kayıtlı bulunan taşınmaz üzerinde yapılan incelemede (proje ve eklerine aykırı olarak B bloğun su basmanı 54 santim, C bloğun su basmanı 44 santim, D bloğun su basmanı 45 santim yüksek yapılmıştır. Ayrıca C Bloğun yoldan çekme mesafesine 33 santim ve 97 santim tecavüzlü olarak yapıldığı tespit edilerek, 3194 sayılı imar kanununun 32. maddesi uyarınca yapı tatil zaptı düzenlenmiştir. Süresi içerisinde ruhsatlandırılmadığından yapının ruhsatlandırılmasına, ruhsatlandırılmadığı takdirde yıkılmasına, Haluk Ultav, Bilge Tekin, Nil Kayalı, Hüseyin Yılmaz ve Emirgan Yılmaz’a 846.31 TL ile 42 bin 315 TL arasında imar cezası verilmesi arz ederim “ dedi.
 
Belediye Fen İşeri Müdürlüğü’nün yazısı ve Başkan Vekili Abdullah Sarı’nın onayı olan resmi imar cezası ve yıkım isteyen yazıyla ilgili dönemin Belediye Başkanı Fuat Akdoğan başkanlığında toplanan Kuşadası Belediyesi Encümeni, “Süresi içerisinde ruhsatlandırılmadığından yapının yıkılmasına ve Haluk Ultav, Bilge Tekin, Hüseyin Yılmaz ve Emirgan Yılmaz ile birlikte Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı’ya 847 TL imar para cezası verilmesine, karar örneğinin de İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderilmesine “ karar verdi.
 
- Özer Kayalı’nın kaçak villasıyla ilgili belgeler 12 yıl boyunca sümen altı edildi
 
İşte bu kararın ardından tam 12 yıl geçti 12 yıl boyunca Özer Kayalı’nın oturduğu lüks villanın kaçak çıkması, yıkım kararı alınması ve para cezası kesilmesi ile ilgili tüm belgeler gizli bir el tarafından sümen altı edildi. Tam 12 yıl sonra ise 2019 yılının Aralık ayında çevrede yaşayan ve bu kaçak yapılardan mağdur olan vatandaşların şikayeti üzerine konu tekrar gündeme geldi.
 
Kuşadası’nın en değerli bölgelerinden Türkmen Mahallesi 350. Sokak Numara 5/4 adresinde 1784 ada 87 nolu parselde bulunan ve Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı adına kayıtlı denize nazır milyon dolarlık villasında şikayet üzerine Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından 3.12.2019 tarihinde inceleme yapılmıştı. Yapılan inceleme sonucu 4.12.2019 tarihinde toplanan Kuşadası Belediyesi Encümeni Özer Kayalı’nın oturduğu eşi adına kayıtlı villanın, onaylı mimari projesinde vaziyet planına aykırı olarak11.30x3.30 metre havuzun başkasına ait farklı bir yere yapıldığı ve ayrıca villanın ruhsatında belirtilen şartlar dışında projesine aykırı eklentiler içerdiği tespit edilmiş, 3194 sayılı imar kanununun 32. ve 42. maddeleri hükmünce düzenlenen yapı tatil zaptı doğrultusunda Kuşadası Belediyesi Encümeni tarafından villanın sahibi Nil Kayalı’ya 5 bin 851 TL para cezası verilmesine karar verilmişti.
 
Bu gelişmelerin ardından Özer Kayalı ailesiyle birlikte oturduğu ve eşi adına kayıtlı villadaki aykırılıkları gidermeyip, kaçak bölümleri yıkmadığı için Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün yazısı üzerine 9.1.2020 tarihinde toplanan Kuşadası Belediye Encümeni, lüks villadaki kaçak bölümler için yıkım kararı aldı ve 4 bin 649 TL tutarından yeni bir imar cezası kesti. Belediye Encümeni tarafından alınan yıkım kararı şöyle: “ İlçemiz Türkmen Mahalsi 350. Sokak Numara 5/4 adresinde, tapunun 1784 ada 87 nolu parselinde bulunan Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı adına kayıtlı taşınmazın, 03.12.2019 tarihinde yerinde yapılan kontrolü neticesinde; “ onaylı mimari projesinde vaziyet planına aykırı olarak 11.30x3.30 metre ebatında havuz farklı yere yapılmış ve ayrıca villanın ruhsatında belirtilen şartlar dışında projesine aykırı eklentiler içerdiği tespit edilmiştir. Yapı bitmiş ve kullanılıyor haldedir “. Gerekçesi ile 3194 sayılı imar kanununun 32. ve 42. maddeleri hükmünce yapı tatil zaptı tanzim edilmiştir. İmar kanunun 32. maddesi hükmünce, taşınmazda Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı tarafından yapılan aykırı kısımların yıkılmasına ve imar kanununun 42. maddesi gereği 30 günlük süre içerisinde aykırılık giderilmediği için Nil Kayalı’ya 4 bin 649 TL para cezası verilmesine, gereği için karar örneğinin Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne, Fen İşleri Müdürlüğü’ne ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderilmesine, ayrıca Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce ilgilisine tebliği edilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir “
 
-Yürütmeyi durdurma talebi kabul edilmedi
 
Kuşadası Belediye Encümeni’nin aldığı bu son kararın ardından Özer Kayalı’nın lüks villasının yıkım kararı da 12 yıl sonra tekrar esinleşmiş oldu. Yapılan araştırmada Özer Kayalı’nın verilen sürede kaçak bölümleri yıkıp, aykırılıkları gidermediği için lüks villadaki yıkım işleminin belediye ekipleri tarafından 1 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı belirlendi. Bu arada, mahkemeye başvurdum diyen Özer Kayalı’nın bu konuda da doğruları söylemediği ve kamuoyunu yanılttığı ortaya çıktı. Özer Kayalı’nın idare mahkemesine yürütmeyi durdurma için itiraz da bulunduğu ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma talebini kabul etmediği öğrenildi.
 
Bu skandal, görev yaptığı sürede dünyanın en beceriksiz belediye başkanı olarak tarihe geçen Özer Kayalı’nın aslında sadece vatandaşa hizmet ve yatırım konularında beceriksiz olduğunu, kendi menfaatleri söz konusu olunca da becerinin her türlüsünü sergilediğini ortaya koyuyor. Belediye Başkanlığı döneminde vatandaşın en küçük balkon çıkması için bile kan kusturan Özer Kayalı’nın konu kendisi olunca her türlü imkandan yasa dışı şekilde yararlanması dikkatlerden kaçmazken, bu skandalın 12 yıl boyunca kimler tarafından sümen altı edildiği de kamuoyunda sorgulanmaya başlandı. Her platformda kendini dürüst olarak tanıtan Özer Kayalı’nın CİROLU ÇEK hikayesinden sonra milyon dolarlık villasının da kaçak çıkması ve Özer Kayalı’nın bunu büyük bir hezeyanla, küfürlü, iftiralı basın açıklamalarıyla örtbas etmeye çalışması aslında Özer Kayalı’nın ÇAKMA BİR DÜRÜST olduğunu da net şekilde ortaya koydu. 
 
Bu haber 3189 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum