Özer Kayalı'nın KAÇAK villası için YIKIM KARARI

Eski Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın lüks villasının kaçak olduğunun ortaya çıkması Kuşadası gündemine bomba gibi düştü. Eşi Nil Kayalı adına kayıtlı Türkmen Mahallesi’ndeki denize nazır milyon dolarlık villanın havuz dahil bazı bölümlerinin kaçak çıkması ve Kayalı ailesine imar cezası kesilmesinin ardından bu kez de aykırılıklar giderilmediği için lüks villa için yıkım kararı çıktı ve yeni bir para cezası kesildi.

Özer Kayalı'nın KAÇAK villası için YIKIM KARARI
17 Ağustos 2020 - 19:50 - Güncelleme: 17 Ağustos 2020 - 20:34
Bilindiği gibi, Kuşadası’nın en değerli bölgelerinden Türkmen Mahallesi 350. Sokak Numara 5/4 adresinde 1784 ada 87 nolu parselde bulunan ve Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı adına kayıtlı denize nazır milyon dolarlık villasında şikayet üzerine Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından inceleme yapılmıştı. Yapılan inceleme sonucu Özer Kayalı’nın oturduğu eşi adına kayıtlı villanın, onaylı mimari projesinde vaziyet planına aykırı olarak11.30x3.30 metre havuzun başkasına ait farklı bir yere yapıldığı ve ayrıca villanın ruhsatında belirtilen şartlar dışında projesine aykırı eklentiler içerdiği tespit edilmiş, 3194 sayılı imar kanununun 32. ve 42. maddeleri hükmünce düzenlenen yapı tatil zaptı doğrultusunda Kuşadası Belediyesi Encümeni tarafından villanın sahibi Nil Kayalı’ya 5 bin 851 TL para cezası verilmesine karar verilmişti.
 
Bu gelişmelerin ardından Özer Kayalı ailesiyle birlikte oturduğu ve eşi adına kayıtlı villadaki aykırılıkları gidermeyip, kaçak bölümleri yıkmadığı için Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün yazısı üzerine toplanan Kuşadası Belediye Encümeni, lüks villadaki kaçak bölümler için yıkım kararı aldı ve 4 bin 649 TL tutarından yeni bir imar cezası kesti. Belediye Encümeni tarafından alınan yıkım kararı şöyle: “ İlçemiz Türkmen Mahalsi 350. Sokak Numara 5/4 adresinde, tapunun 1784 ada 87 nolu parselinde bulunan Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı adına kayıtlı taşınmazın, 03.12.2019 tarihinde yerinde yapılan kontrolü neticesinde; “ onaylı mimari projesinde vaziyet planına aykırı olarak 11.30x3.30 metre ebatında havuz farklı yere yapılmış ve ayrıca villanın ruhsatında belirtilen şartlar dışında projesine aykırı eklentiler içerdiği tespit edilmiştir. Yapı bitmiş ve kullanılıyor haldedir “. Gerekçesi ile 3194 sayılı imar kanununun 32. ve 42. maddeleri hükmünce yapı tatil zaptı tanzim edilmiştir. İmar kanunun 32. maddesi hükmünce, taşınmazda Özer Kayalı’nın eşi Nil Kayalı tarafından yapılan aykırı kısımların yıkılmasına ve imar kanununun 42. maddesi gereği 30 günlük süre içerisinde aykırılık giderilmediği için Nil Kayalı’ya 4 bin 649 TL para cezası verilmesine, gereği için karar örneğinin Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne, Fen İşleri Müdürlüğü’ne ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderilmesine, ayrıca Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce ilgilisine tebliği edilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir “
 
Kuşadası Belediye Encümeni’nin aldığı bu kararın ardından Özer Kayalı’nın lüks villasının yıkım kararı da kesinleşmiş oldu. Yapılan araştırmada Özer Kayalı’nın verilen sürede kaçak bölümleri yıkıp, aykırılıkları gidermediği için lüks villadaki yıkım işleminin belediye ekipleri tarafından yapılacağı belirlendi.
 
Bu haber 3037 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum