Kayalı'nın seçime 3 ay kala Ekmekçi'ye verdiği kıyak ruhsat inşaat ruhsatı iptal edildi

Kuşadası, Özer Kayalı’nın kankisi ve kendi döneminin ilçe başkanı Ahmet Ekmekçi’ye verdiği kıyak inşaat ruhsatını konuşuyor. Dünyanın en beceriksiz belediye başkanı olarak tarihe geçen Özer Kayalı’nın kendi döneminde ilçe başkanı yaptırdığı yakın arkadaşı ve yandaşı Ahmet Ekmekçi’ye hem de seçimlere 3 ay gibi kısa bir süre kala verdiği imar yasasına ve yönetmeliklerine aykırı 7 katlı inşaat ruhsatı belediye tarafından iptal edildi.

12 Eylül 2020 - 19:07 - Güncelleme: 12 Eylül 2020 - 21:38
Bilindiği gibi, Eski Belediye Meclis Üyesi olan ve Özer Kayalı’nın son yılında ilçe başkanlığı yapıp hakkındaki yoğun şüphelerden dolayı CHP genel merkezi tarafından ilçe başkanlığı görevinden alınan Ahmet Ekmekçi, seçimlere kısa bir süre kalan Özer Kayalı’nın bir daha aday gösterilmeyeceğini anlayınca ilçe başkanlığını ve Kayalı’ya olan yandaşlığını kullanarak Değirmendere Mahallesi 2552 ada 5 parselde kayıtlı bulunan 1233 metrekare arsası için imar durum talebinde bulunmuştu. Özer Kayalı başkanlığındaki Kuşadası Belediyesi talep yandaş ilçe başkanından gelince parselin bir kısmı yolda kalmasına, imar adası içerisinde belediyeye ait bir bölüm bulunmasına ve bu bölümün satın alma zorunluluğuna rağmen buraya imar yasası ve yönetmeliklerine aykırı olarak 14.09. 2018 tarihinde Ahmet Ekmekçi’ye sahte imar durumu vermişti. Dönemin CHP ilçe Başkan Ahmet Emekçi, yakın arkadaşı, yandaşı ve kankası Özer Kayalı’nın yasalara aykırı kıyak imar durumunu eline alır almaz hemen bir müteahhit firmaya koşarak acil bir sözleşme yapmış, sözleşmenin ardından tekrar belediyeye başvuran Ahmet Ekmekçi’ye Özer Kayalı tarafından tarihin en skandal inşaat ruhsatı verildi. Yerel seçimlere 3 ay kala 28.12. 2018 tarihinde kesilen 702-1 sayılı skandal ruhsatla Ahmet Ekmekçi’ye bölgede 5 kat imar izni olmasına rağmen kot farkı kurnazlığıyla 7 kat imar izni verirken, bununla da yetinmeyerek, 1233 metrekare arsanın bir kısmının yolda kalması, aynı ada içerisinde belediyeye ait bölüm bulunması da dikkate alınmamıştı.
 
-Ahmet Ekmekçi ruhsat iptaline itiraz bile edememiş
 
Özer Kayalı, bu skandal inşaat ruhsatı ile seçimlere 3 ay kala Ahmet Emekçi’yi ödüllendirmesi ve kendisine yaptığı yandaşlığın bedelini de yasa dışı şekilde ödemesi GAZETE- TV KUŞADASI tarafından dün gündeme getirilmişti. Bu gelişmenin ardından GAZETE-TV KUŞADASI yeni bir bilgiye daha ulaştı. Edinilen bilgiye göre, söz konusu inşaat ruhsatıyla ilgili şaibelerin ardından Kuşadası Belediyesi tarafından Özer Kayalı döneminde Ahmet Ekmekçi’ye verilen ruhsatla ilgili araştırma başlatıldı. Araştırmayı tamamlayan Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü uzmanlarının yaptığı incelemenin ardından Özer Kayalı tarafından yandaşı Ahmet Ekmekçi’ye verilen ruhsatın yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak tanzim edildiği ortaya çıktı. Uzmanların imzaladığı tutanağa göre, Ahmet Ekmekçi’ye ait 1233 metrekare arsa için yasalara aykırı şekilde imar durumu verilmiş, yola terk yapılmadan, belediyeye ait bölümün parası verilip satın alınmadan kamu zarara uğratılmış ve keyfi kot uygulamasına gidilerek ruhsat verilmiş. Tüm aykırılıkların tutanak altına alınmasından sonra 21.11.2019 tarih ve 4229 sayılı Kuşadası Belediyesi kararı ile imara aykırı verilen ve kamu ararına yol açan ruhsat iptal edilmiş. İptal işlemi ise 21.11.2019 tarih ve 32173 sayılı yazıyla da Ahmet Ekmekçi’ye bildirilmiş. Bu arada, Ruhsatın yasa dışı ve haksız olduğunu bilen Ahmet Ekmekçi, yandaşı Özer Kayalı’dan aldığı kıyak ruhsatın iptaline itiraz bile etmediği de ortaya çıktı. 
 
Bu haber 4313 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum